Author Topic: Prajituri si dulciuri de tot felul  (Read 5220 times)

Unloved

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
Prajituri si dulciuri de tot felul
« on: February 26 2009, 21:12:29 »
Nu, nu vreau sa discutam despre cofetariile din Brasov! Si nici despre cum se prepara dulciurile... nu stiu de ce, dar cele mai bune prajituri tot de cumparat le-am mancat asa ca eu una nu prea as avea ce sa zic legat de asta.

Haideti sa povestim in schimb despre prajiturile preferate, despre cookies, sarailii si cornulete, despre bezele, fursecuri si placintele. Toate de-a gata si toate de prin Brasov! Ce preferati, de unde si... daca mai stiti si cat costa sunteti mari!
Deci, eu mai nou prefer "desert cu nuca" si baclavalele de la Saray (ză best of ol) si tiramisu de la vatra; nu stiu sa zic cat costa ca niciodata nu ma uit, stiu doar ca la vatra se scumpesc in fiecare an destul de mult si tot e coada (ultima data parca era vreo 70 de lei kg de tiramisu).
Voi ce preferati? Dati-mi idei...

GiCool

• Jr. Member
  • **
  • Handsome STUD
    • View Profile
Re: Prajituri si dulciuri de tot felul
« Reply #1 on: February 26 2009, 23:34:03 »
tot de la vatra ardealului sunt cele mai misto! mananc din an in pasti ca nu ma omor cu dulciurile dar si cand mananc prefer sa fie bune ca la vatra.

Rigips

• Global Moderator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #2 on: March 09 2009, 08:55:09 »
Pai de la Vatra clar Tiramisu si Deliciu. Nu am mai mancat nicaieri asa de bune. Tiramisu am incercat o singura data sa-l facem acasa si pot spune ca a iesit aproape la fel de bun, numai ca la cat e de munca iti cam piere cheful. Noroc ca nevasta-mea e mai perseverenta, ca eu eram cat pe ce sa renunt...  8)
De la Maripusc imi plac fursecurile cu nuca si Brasov. Sarailiile au gust de mere coapte cu scortisoara :) cred ca e o reteta proprie, nu prea aduc cu cele autentice.
De la Saray stiu ca am mancat odata un tort ceva ce arata cam ca o buturuga si a fost chiar bun; cam atat.

larisa

• Jr. Member
  • **
  • Iubesc Brasovul
    • View Profile
« Reply #3 on: March 17 2009, 07:29:59 »
Mie-mi plac cele de la Saray, sunt bune si au preturi decente. Dar de obicei prefer sa mai fac acasa din cand in cand cate ceva.

nicalai

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #4 on: November 26 2009, 14:44:36 »
vatra si maripusc, dar recomand moderatie pt ca eu asa am ajuns sa dau ture la sportiv :))

andreiforce

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: June 10 2011, 14:05:49 »
:)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18