Author Topic: Cum conectez calculatorul la televizor?  (Read 5246 times)

Karina_80

• Jr. Member
  • **
  • Young and restless
    • View Profile
Cum conectez calculatorul la televizor?
« on: January 08 2009, 20:55:03 »
Buna, vreau sa imi iau un calculator nou si as vrea sa aibe tot ce trebuie ca sa pot sa il conectez la televizor si home cinema; la ce trebuie sa fiu atenta cand il iau? Adica ma refer la ce fel de mufe trebuie sa aibe?
Ce ma sfatuiti?

Rigips

• Global Moderator
  • Hero Member
    • View Profile
Re: Cum conectez calculatorul la televizor?
« Reply #1 on: January 10 2009, 17:02:11 »
Pai daca este vorba de un calculator nou, in principiu nu trebuie sa-ti faci griji decat la conectica:
- pentru placa video, iti recomand sa aibe iesire HDMI; va mai trebui sa iti cumperi si un cablu HDMI de lungime potrivita;
- la placa audio, iesire digitala pe S/PDIF (asta daca ai si la home cinema intrare digitala la fel, dar atentie sa fie pe coaxial cu mufa RCA, la majoritatea e optica si atunci nu rezolvi nimic); oricum, semnalul audio il poti "transporta" foarte bine si prin cablu obisnuit cu 2 RCA-uri - se va auzi suficient de bine.

Succes!

Subiectul este mai mult legat de multimedia, il mutam acolo!

tupac

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #2 on: January 22 2009, 10:08:58 »
Eu cand incerc sa il conectez la TV se vede aiurea rau. De ce oare?
Conectez laptopul prin iesirea S-Video, la intrarea S-Video de la TV.

Rigips

• Global Moderator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #3 on: February 04 2009, 22:14:00 »
Karina, ti-ai luat calculator? Merge?

Eu cand incerc sa il conectez la TV se vede aiurea rau. De ce oare?
In ce sens aiurea rau? Alb negru, cu dungi... fii mai explicit te rog.

Karina_80

• Jr. Member
  • **
  • Young and restless
    • View Profile
« Reply #4 on: February 06 2009, 08:14:35 »
Inca nu, nu reusim nici cum sa ne hotaram...  :unknw: ne-am tot uitat prin carrefour, media galaxy, dar nu prea stim ce sa alegem. Si d-astea cu iesire HDMI nu prea se gasesc; mi-au zis de la m.g. ca nu trebuie neaparat, ca merge si cu un adaptor sa fac legatura la HDMI. Ceva sfaturi? Unde sunt mai bune preturile? :pardon:

DuraLex

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #5 on: October 30 2009, 12:04:12 »
 :) eu m-as uita mai cu atentie la caracteristicile PC-ului, procesor/memorie/placa video... nu mufele sunt problema.. exista adaptoare.

asa cum spunea cineva mai sus, in cazul in care performantele video ale PC-ului sunt medii, rezultatul se va vedea pe TV.  ;)

TV-ul are si el un cuvand de spus in ecuatia asta... mai bine te informezi, intrebi si chiar... testezi inainte de a cumpara...

bafta!

megaplex

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #6 on: November 23 2009, 21:16:01 »
am incercat si eu dar se vede alb-negru...

ada304

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #7 on: November 24 2009, 18:13:26 »
si eu vreau dar habar n-am cum sa fac
am un latop toshiba nou dar nu am idee cum sa leg televizorul la el.nu am nevoie de un tv tunner?
mai am si alta intrebare am o camera video samsung are cineva idee daca pot sa o leg la laptop sa vad filmarile pe laptop? si cum?

Rigips

• Global Moderator
  • Hero Member
    • View Profile
« Reply #8 on: November 24 2009, 20:47:08 »
@megaplex: de obicei problemele (alb negru, dungi, imagine neclara) apar la conexiunile prin RCA sau S-Video si in special daca sunt standarde diferite (laptop cumparat din US cu standard NTFS si TV luat din Romania cu standard PAL).
@ada304: tv tunerul ar fi necesar doar in cazul in care vrei sa urmaresti programe TV pe monitorul calculatorului; daca vrei sa conectezi laptopul la TV ai nevoie doar de un cablu pe care-l alegi in functie de conectica pe care o ai la laptop pentru iesirea video (de obicei e S-Video sau HDMI).

Cele mai bune rezultate sunt la conexiunile HDMI (chiar si prin adaptor DVI-HDMI) unde nu am intalnit probleme de compatibilitate. Este necesara instalarea pachetului complet (driver + software) care sa includa si control panelul (locatia pentru Nvidia, respectiv pentru ATI).
In cazul Nvidia daca se instaleaza doar driverele nu e suficient, televizorul nefiind detectat; setarile se fac doar din control panelul Nvidia unde se selecteaza rezolutia, modul de lucru etc.
Recomand modul DualView, daca e suportat de placa video. In felul asta poti lucra pe calculator folosind monitorul, iar iesirea de televizor o poti folosi pentru redarea unui film de exemplu.
Atasez mai jos un exemplu cu setarile disponibile pentru o placa video Nvidia.

Cretzu

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #9 on: November 25 2009, 18:27:44 »
Banuiesc ca se vede misto pe HDMI nu? Daca am iesire HDMI si ar la televizor am SVIDEO si Euroscart merge sa fac legatura, gasesc adaptor ceva?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18