Pasiuni > Multimedia

Cum conectez calculatorul la televizor?

<< < (2/3) > >>

DuraLex:
 :) eu m-as uita mai cu atentie la caracteristicile PC-ului, procesor/memorie/placa video... nu mufele sunt problema.. exista adaptoare.

asa cum spunea cineva mai sus, in cazul in care performantele video ale PC-ului sunt medii, rezultatul se va vedea pe TV.  ;)

TV-ul are si el un cuvand de spus in ecuatia asta... mai bine te informezi, intrebi si chiar... testezi inainte de a cumpara...

bafta!

megaplex:
am incercat si eu dar se vede alb-negru...

ada304:
si eu vreau dar habar n-am cum sa fac
am un latop toshiba nou dar nu am idee cum sa leg televizorul la el.nu am nevoie de un tv tunner?
mai am si alta intrebare am o camera video samsung are cineva idee daca pot sa o leg la laptop sa vad filmarile pe laptop? si cum?

Rigips:
@megaplex: de obicei problemele (alb negru, dungi, imagine neclara) apar la conexiunile prin RCA sau S-Video si in special daca sunt standarde diferite (laptop cumparat din US cu standard NTFS si TV luat din Romania cu standard PAL).
@ada304: tv tunerul ar fi necesar doar in cazul in care vrei sa urmaresti programe TV pe monitorul calculatorului; daca vrei sa conectezi laptopul la TV ai nevoie doar de un cablu pe care-l alegi in functie de conectica pe care o ai la laptop pentru iesirea video (de obicei e S-Video sau HDMI).

Cele mai bune rezultate sunt la conexiunile HDMI (chiar si prin adaptor DVI-HDMI) unde nu am intalnit probleme de compatibilitate. Este necesara instalarea pachetului complet (driver + software) care sa includa si control panelul (locatia pentru Nvidia, respectiv pentru ATI).
In cazul Nvidia daca se instaleaza doar driverele nu e suficient, televizorul nefiind detectat; setarile se fac doar din control panelul Nvidia unde se selecteaza rezolutia, modul de lucru etc.
Recomand modul DualView, daca e suportat de placa video. In felul asta poti lucra pe calculator folosind monitorul, iar iesirea de televizor o poti folosi pentru redarea unui film de exemplu.
Atasez mai jos un exemplu cu setarile disponibile pentru o placa video Nvidia.

Cretzu:
Banuiesc ca se vede misto pe HDMI nu? Daca am iesire HDMI si ar la televizor am SVIDEO si Euroscart merge sa fac legatura, gasesc adaptor ceva?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
Go to full version